Základní rozměry
Rozměrová řada kuchyňských skříněk
Zde najdete základní typy našich kuchyňských skříněk pro snažší plánování kuchyňské linky. V naší knihovně prvků je přes 300 druhů typizovaných kuchyňských skříněk. Šířky spodních skříněk jsou v rozmezí od 150 mm do 1200 mm a horní skříňky jsou od 150 mm až 1500 mm šířky. Hloubka spodních skříněk a komínových skříní je 585 mm a 300 mm u “mělkých” spodních skříněk. Horní skříňky mají hloubku 340 mm. Výška soklu je volitelná 100 nebo 150 mm. Žádné příplatky za šířkové atypy! Šířkovou úpravu rozměru skříňky, počítáme podle nejbližší větší skříňky. Jakékoliv další skříňky vyrobíme na míru dle Vašeho přání.
Výšky skříněk jsou uváděny bez soklu.
Základní parametry pro plánování instalací energií v kuchyni
Vestavné a podstavné lednice
Zásuvka 220V/16A – mimo obrys spotřebiče nebo nad spotřebičem a minimálně 250 mm nad podlahou.
Myčky, pračky, sušičky
Zásuvka 220V/16A mimo obrys spotřebiče, min. 250 mm nad podlahou. Za spotřebičem nesmí být umístěny žádné vývody energie!
Elektrické varné panely v kombinaci s troubou
Zásuvka 380V/16A /varný panel/ za nebo mimo obrys spotřebiče min. 250 mm nad podlahou, zásuvka 220V/16A /trouba/ mimo obrys spotřebiče min. 250 mm nad podlahou. Pro připojení varného panelu kabel dlouhý min.1,5 m typ CGSG 5×2,5mm.
Mikrovlnné trouby
Zásuvka 220V/16A za nebo mimo obrys spotřebiče, min.250mm nad podlahou.
Plynové varné panely
Zásuvka 220/16A pro el. jiskru mimo obrys spotřebiče min. 250 mm nad podlahou. Plynový kohout umístit mimo obrys spotřebiče, nesmí být vzdálen více jak 1 m od varné desky, max.délka plynové hadice je 1,5 m.
Vestavné odsavače par
Zásuvku 220V/16A umístit asymetricky od středu spotřebiče vlevo nebo vpravo. Vždy podle dokumentace odsavače.
Zářivky bez koncovky
Kabel za horní skříňkou min.1,5 m dlouhý, typ kabelu 3×1,5 CYKY, jištění 10A.
Zářivky s koncovkou
Zásuvka 220V, jištění 16A nebo 10A podle typu kabelu. Zásuvku umístit nad horní skříňku.
Bodové osvětlení
Zásuvka 220V, jištění 16A nebo 10A podle typu kabelu. Ovládaná vypínačem nad pracovní deskou. Zásuvku umístit nad horní skříňku.
Odpad vody
Odpad umístnit 450 mm nad podlahou, odpad vody pro myčku nebo pračku se vyústí do sifonu nebo lze osadit samostatný sifon mimo obrys spotřebiče.
Přívod vody
Přívod teplé a studené vody pro stojánkovou baterii osadit rohovým ventilem 3/8″, pro myčku nebo pračku odbočka s rohovým ventilem 3/4″, nikdy neosazovat za spotřebičem.
Rozvody elektřiny, plynu a odpadu je vždy nutné konzultovat s pracovníkem, který má odbornou způsobilost a oprávnění pro danou profesi!
Možnosti otevírání dveří a čelních ploch
• Pantové dveře – klasické otevírání dvířek, panty vpravo či vlevo; cenově nejdostupnější varianta.Volba s tlumeným i netlumeným dovíráním dveří.
• Výklopná čelní plocha – otvírání dveřního křídla v horizontální poloze; výklop horní, Aventos, planové písty, a další. (případně výklop spodní u dolních skříněk )
• Dvojitá lomená klopna – dvě části čelní plochy,tahem se předsune před skříňku a spodní část se zalomí pod horní dvířko. Otvírání dveřního křídla v horizontální poloze.
• Zvedák – čelní plocha v horizontální poloze, tahem se předsune před skříňku a plynule zvedne. • Výsuv – čelní plocha se vysouvá směrem dopředu, např.: zásuvky, kontejnery a jiné.
Plánování kuchyně
Jistě oceníte, když při práci je každá věc po ruce a přesně tam, kde ji hledáte. Při plánování nové kuchyně je dobré přemýšlet nejenom o tom, z jakého materiálu kuchyň bude, ale také o tom, kam všechno uložíme. Při těchto úvahách se zamyslete nad tím, co Vám ve stávající kuchyni vyhovuje a co byste chtěli změnit. Každá kuchyně je limitována prostorem, jenž máme k dispozici, a dále například umístěním vývodů vody nebo elektřiny, které ne vždy lze změnit. Můžeme Vám pomoci přehledně a prakticky uspořádat Vaši novou kuchyni podle následujících doporučení zónového plánování prostoru Dynamic Space. Získáte více úložného prostoru pro ukládání věcí a ušetříte pohyb v kuchyni.
Zónové plánování
Zásoby
Ve skříňkách v zóně “Zásoby” jsou uloženy předměty, určené ke spotřebě. To jsou potraviny a další zboží, které při vaření a pečení spotřebujete a následně je pak musíte znovu nahradit novými. K nim patří nechlazené a chlazené potraviny. Proto jsou neodmyslitelnou součástí této zóny i mrazák a lednice. Otevřená balení zpravidla patří do zóny “Příprava”.
Ukládání
V zóně “Ukládání” jsou uloženy předměty, které při práci v kuchyni používáte, a rovněž předměty, určené ke spotřebě. Jedná se hlavně o kuchyňské potřeby, nádobí a skleničky. Z ergonomického hlediska je účelné a výhodné mít velmi často používané nádobí uloženo na místo v horních skříňkách ve výsuvech spodních skříněk.
Mytí
V centru zóny “Mytí” jsou myčka na nádobí a dřez se spodní skříňkou pod dřezem. Tato spodní skříňka představuje správné místo pro uložení soupravy nádob na tříděný odpad, a rovněž pro čisticí prostředky a pomůcky pro čištění a mytí.
Příprava
V této zóně jsou uloženy kuchyňské pomůcky, nutné pro přípravu pokrmů. Patří sem i otevřená balení potravin či nebalené potraviny, s nimiž při přípravě jídla pracujete nejčastěji.
Vaření/pečení
Tato zóna je jistě středem a srdcem každé kuchyně a obsahuje kuchyňské přístroje, kterými jsou např. sporák, trouba, mikrovlnka a odsavač. Jsou zde uloženy předměty, které jsou zapotřebí při vaření a pečení, jako hrnce, pánve a pracovní příbory.
Tvary kuchyně v zónovém plánování
Doporučená skladba zón podle tvaru kuchyně.
jednořadá kuchyň
kuchyň s ostrůvkem
kuchyň ve tvaru písmena “L”
dvouřadá kuchyň
kuchyň ve tvaru písmena “U”
kuchyň ve tvaru písmena “G”
Ergonomické plánování
Pohyb lze ušetřit také vhodným uložením věcí ve výškové ose. Nejčastěji používané předměty by měli být umístěny vždy v horní zásuvce spodní skříňky a na spodní polici horních skříněk.
Užitečné informace
Police za dvířky ve spodních skříňkách jsou ergonomicky velmi nevhodné. Uložené předměty musíte pracně hledat, protože o celém vnitřním obsahu skříňky nemáte přehled. Musíte se ohýbat, případně vyndat část obsahu skříňky, abyste se dostali k věcem uloženým v zadní části. Naproti tomu zásuvky a výsuvy poskytují optimální přehled a pohodlný přístup. Výška pracovních ploch ve Vaší kuchyni by se měla přizpůsobit výšce Vašeho těla a ne opačně. Použijte následující základní pravidlo: Při pokrčených rukách musí být prostor mezi lokty a pracovní plochou 10 – 15 cm. Dbejte na to aby zóna přípravy, která je hlavní pracovní plochou v kuchyni, byla dostatečně velká. Prostor mezi dřezem a sporákem by měl být nejen dostatečně velký, měl by být také dostatečně osvětlen. Doporučuje se minimální šířka 90 cm.
Více informací na stránkách: